Nápoj stříká ze sklenice

Nutriční a proteinové nápoje

Pulty obchodů jsou dnes plné nejrůznějších doplňků stravy, mezi které patří i nutriční, proteinové nebo sacharidové nápoje. Pokud se je rozhodnete zařadit do svého jídelníčku, využívejte je pouze ve specifických případech, například pro přibírání na váze a jen jako doplněk stravy. Rozhodně by se neměly v jídelníčku objevovat každodenně a nahrazovat tak běžné potraviny.

Co to jsou nutriční nápoje

Jedná se o nápoje s vyváženým poměrem sacharidů, tuků a bílkovin. Dále obsahují vybrané minerály a vitamíny. Podle objemu dokážou nahradit i celou porci jídla a doporučují se především lidem, kteří z nějakého důvodu nejsou schopni přijímat pevnou stravu nebo se snaží přibrat. Umožní vám rovněž rychle po sportovní zátěži získat snadno vstřebatelné živiny a zároveň zvýší celkový denní příjem energie.

Ačkoliv mají nutriční hodnotu, tak je nelze považovat za náhradu pevné stravy. Při jejich výběru si dejte pozor na zvýšený obsah jednoduchých cukrů, konzervantů, barviv a dalších aditiv.

Využití proteinových nápojů

Proteinové nápoje s oblibou využívají sportovci – především ti věnující se posilování a obávající se ztráty svalové hmoty. Proteinové nápoje tvoří zejména bílkoviny a také mají určitý obsah sacharidů (procento obsahu proteinu a sacharidů je na přípravku vždy uvedeno). Nejčastěji se získávají z mléčné syrovátky, mohou být ale i extrahované z hovězího masa nebo z luštěnin či obilovin.

Jestliže nesportujete a stravujete se vyváženě s důrazem na dostatečné množství bílkovin, tak tyto nápoje můžete s čistým svědomím vynechat ze svého jídelníčku. Pokud však nabíráte váhu, mohou sloužit jako vhodný doplněk běžné pestré stravy.

Sacharidové nápoje neboli gainery

Kromě proteinových nápojů se velké oblibě těší také sacharidové nápoje (gainery), sloužící pro rychlé doplnění energie. Opět jsou populární především mezi kulturisty, těžit z nich však mohou i ti, co se snaží přibrat. Sacharidy jsou pro naše tělo základním zdrojem energie. Pomohou s jejím doplněním a také s regenerací po náročném tréninku. Kromě samotných sacharidů obsahují i bílkoviny nebo některé aminokyseliny.

Žádnými zmíněnými nápoji rozhodně nenahrazujte pestrou kvalitní stravu v jídelníčku.

Pokud nemáte zdravotní potíže, pro které byste na ně byli odkázáni, konzumujte nutriční, proteinové či sacharidové nápoje spíše sporadicky – pouze pro zpestření stravy nebo jen jako okamžitý zdroj energie.