Doplňky stravy tablety a zelenina

Co jsou to doplňky stravy a jak mi mohou pomoci

Doplňky stravy nepředstavují pouze zpestření všedního jídelníčku. Často obsahují prospěšné látky pro náš organismus. Jsou tak vhodné třeba pro lidi toužící přibrat nějaké to kilo nebo pro ty z vás, co naopak chtějí něco zhubnout. Trh je dnes přeplněný výživovými doplňky a my bychom vám proto chtěli poradit s výběrem vhodného přípravku.

Jaký je rozdíl mezi doplňky stravy a léčivými přípravky

Doplňky stravy se složením, vzhledem i charakterem informací uváděných na obalu často přibližují léčivým přípravků a mnohdy mají i podobné složení. Nenechte se však mýlit. Doplňky stravy nejsou léčivé přípravky, ale potraviny*.

Doplňky stravy se liší od běžných potravin tím, že mají vyšší a koncentrovanější obsah vitamínů, minerálů, stopových prvků nebo obsahují ještě další látky s příznivými účinky na náš organismus (nutričními či fyziologickými). Jsou určené pro doplnění stravovacího režimu. Nikdy by tak neměly nahrazovat běžné potraviny.

Ať už chcete zhubnout, přibrat, zlepšit si imunitu nebo získat svalovou hmotu, naleznete pro tento účel v obchodech vhodné doplňky. Ty se vždy prodávají volně bez lékařského předpisu. Důležité informace o nich naleznete na internetu, případně si můžete nechat doporučit vhodný produkt v lékárně.

Nejznámější druhy doplňků stravy

Na trhu mezi doplňky stravy rozhodně vedou přírodní doplňky, obsahující pečlivě vybrané ingredience na přírodní bázi, například různé druhy bylinek.

Můžete vybírat mezi doplňky výživy pro sportovce (profesionální i rekreační), kteří usilují o zvýšený příjem vitamínů, minerálů, bílkovin nebo sacharidů dle provozovaných sportovních aktivit. Patří sem i různé fitness doplňky stravy a doplňky pro přibírání, usnadňující nabírání svalové hmoty (např. aminokyseliny, proteiny nebo gainery). Samy o sobě však nejsou samospasitelné a je nutné je kombinovat s vhodným jídelníčkem a s doporučenými sportovními aktivitami.

Oblíbené jsou také speciální doplňky stravy pro ženy, často zaměřené na hubnutí. Ty by teoreticky měly pracovat tak, že zrychlují metabolismus a přispívají k lepšímu spalování tuků. Skutečný účinek spalovačů je však sporný. Výživové doplňky se často užívají i s cílem zlepšení kvality pleti, nehtů, vlasů nebo pro celkové posílení obranyschopnosti organismu.

Jak výživové doplňky správně užívat

Vždy se řiďte pokyny na obalu produktu. Doplňky stravy jsou často v tabletách, nejsou však výjimečné ani ty ve formě prášku nebo v tekuté podobě. Většinu z nich lze užívat i dlouhodobě, poněvadž pozitivní účinky na sobě začnete zpravidla pozorovat až po několika týdnech.

 

Upozornění: Doplňky stravy nepoužívejte jako náhradu pestré a vyvážené stravy!

* Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv