Podváha příliš štíhlý pas

Podváha a její příčiny

Co si představit pod pojmem „podváha“? Jedná se no termín, který se užívá, pokud jsou lidé až příliš hubení. Okolí si někdy myslí, že ten kdo je nápadně štíhlí je se svou váhou spokojen a udržují si ji cíleně. Často tomu tak není. Je třeba si uvědomit, že podváha neboli přehnaná štíhlost ve spojení s podvýživou může mít negativní důsledky na naše zdraví.

Co je to podváha

Podváhu lze obecně označit jako stav, kdy je tělesná hmotnost nižší, než je pro lidský organismus vhodné. Nejsnadněji ji zjistíme při výpočtu BMI (body mass indes neboli index tělesné hmotnosti). Pokud vám vyjde číslo nižší než 18,5, jedná se o podváhu. Je třeba uvést, že podváha není diagnóza, ale pouze příliš nízká hmotnost v poměru s tělesnou výškou. Podváha bývá velmi často úzce spojena s podvýživou.

Jaké jsou příčiny

Příčinou může být nedostatečný příjem kvalitní stravy, který často vede k podvýživě a podváze. To se samozřejmě projeví nejen na našem fyzickém a duševním zdraví, ale také na vzhledu. Podvyživení lidé vypadají na první pohled nezdravě, jsou bledí, vlasy se třepí, ztrácí lesk nebo dokonce padají, nehty se více lámou, protože jim chybí vápník. Cítí se unaveně až vyčerpaně.
Na druhé straně jsou však lidé, kteří dle tabulek BMI mají podváhu, ale nejsou podvyživení. Hubenost může být konstituční, to znamená, že nízká hmotnost je daná geneticky. Tito lidé jsou zkrátka štíhlí, i když konzumují pravidelně pestrou stravu. Jejich tělu to takto vyhovuje a podváha je neohrožuje, pokud se oni sami cítí dobře.
Další příčiny podváhy mohou být v důsledku neschopnosti přijímat potravu (nechutenství z různých příčin, nejčastěji může jít o psychické potíže, následek některých léků, poruchy polykání). Velký stravovací extrém tvoří mentální anorexie, která se objevuje nejčastěji u mladých dívek, které chtějí být štíhlé a odmítají normální jídlo. Objevit se mohou také poruchy trávení a vstřebávání, například v důsledku vážného onemocnění slinivky břišní či tenkého střeva.

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře je třeba navštívit tehdy, pokud dojde v relativně krátké době k velkému úbytku váhy, aniž byste se o to snažili. Jestliže trpíte nechutenstvím či bolestmi břicha, návštěvu lékaře byste také neměli příliš dlouho odkládat.
V našich podmínkách se s podváhou setkáváme nejčastěji v souvislosti s genetikou, kdy je podváha člověku zkrátka „daná“. Dále pak v důsledku psychických poruch (mentální anorexie) nebo závažné nemoci.