Zápisník a metr pro energetický příjem

Zvyšte svůj denní energetický příjem

Zvýšení hmotnosti bývá mnohdy stejně obtížné, jako její snížení. Rychlé přibírání způsobené konzumací nezdravých pokrmů z fastfoodů není řešením. Pokud chcete přibrat, je potřeba na to jít systematicky. Většina zásad je v podstatě stejná, jako v případě hubnutí. Především je třeba trpělivosti a naučit se spočítat si denní energetický příjem. Jedině tak budete mít možnost svou váhu posunout směrem nahoru.

Příjem versus výdej

Lidé, kteří potřebují zvýšit hmotnost, musí dbát na to, aby denní energetický příjem byl vyšší, než výdej. Důležitý je dostatek přiměřené pohybové aktivity a konzumace převážně zdravých potravin. Když si dáte dort, budete mít energeticky hodnotné jídlo, nicméně vám nic dalšího nepřinese. Získáte takzvané prázdné kalorie. Plno prázdných kalorií obsahují kromě dortů také sladké nápoje, chipsy, cukrovinky, likéry či lihoviny. Čas od času si můžete dopřát nějakou kalorickou bombu, nicméně tyto potraviny by neměly tvořit základ vašeho jídelníčku.

Z toho plyne, že není důležité sledovat pouze kalorie, ale také živiny, které jsou v potravinách obsažené. Významnou roli hrají především bílkoviny, tuky a sacharidy.

Spočítejte si energetickou hodnotu snadno a rychle

Nesprávný poměr mezi příjmem a výdejem energie vede k úbytku nebo přírůstku váhy. Je dobré si uvědomit, že bílkoviny a cukry obsahují 4 kcal na jeden gram, avšak tuky 9 kcal na gram. Výše potřebné energie vychází z bazálního metabolismu, věku, pohlaví a vykonané aktivity.

Rozmezí energetického denního příjmu by mělo být v intervalu od 2 000 kcal do 2 900 kcal.

Energetický výdej podstatným způsobem ovlivňuje fyzická námaha. Pokud rádi a často sportujete, rozhodně se toho nevzdávejte. Avšak je vhodné pořídit si například sporttester, který vám spočítá spálené kalorie. Budete tak mít přehled o výdeji energie. Chcete-li přibrat, je nezbytné mít příjem vyšší než výdej. Abyste se snadněji dopočítali požadované hodnoty, můžete využít takzvané kalorické kalkulačky, kterou najdete na internetu.

Zaměřte se na základní živiny

Bílkoviny tvoří důležitou živinu potřebnou pro růst svalové tkáně. Jsou obsaženy v luštěninách, syrovátce, rybách, jogurtech, masu a v ořeších. Také tuky jsou pro nás velmi důležité, k těm prospěšným patří ty, které jsou přirozeně obsažené v potravinách, například v rybách, oříšcích a semínkách. Významným zdrojem energie jsou polysacharidy, které najdeme v obilovinách, bramborách či luštěninách.