Česká potravinová pyramida na obrázku

Česká potravinová pyramida

Česká potravinová pyramida znázorňuje skladbu, doporučené množství a poměr jednotlivých druhů potravin. Tato pyramida je určena téměř pro každého a můžete se podle ní řídit i v případě, že chcete přibrat. Mějte však na paměti, že nejde o podrobný návod k sestavení denního jídelníčku, pouze informuje a doporučuje, jak by měla vaše strava vypadat. Potravinová pyramida ve své nejnovější podobě klade důraz na jednoduchost, komplexnost a přehlednost tak, aby se v ní snadno vyznal každý.

Česká potravinová pyramida na obrázku
Zdroj: Fórum zdravé výživy

K čemu je potravinová pyramida vhodná?

Zdravý životní styl je velmi obecný pojem. Většina lidí vůbec netuší, jak by jejich jídelníček měl vypadat, aby byl dostatečně pestrý a výživný. Pyramida představuje shrnutí těch nejdůležitějších potravin v rámci jednotlivých potravinových skupin. Je zde zdůrazněna také doporučená frekvence jejich konzumace a množství. Pokud trpíte podváhou, je velmi důležité zaměřit se na správnou skladbu jídelníčku a tato potravinová pyramida vám může v mnoha ohledech pomoci.

Grafické zpracování vychází z odborných doporučení a znázorňuje zásadní požadavky na kvalitní výživu. Toto schéma lze aplikovat na velmi různorodou skupinu lidí, kteří trpí podváhou, nebo naopak nadváhou a jinými neduhy spojenými s nevhodnou stravou. Účelem je předejít zdravotním rizikům. Potravinová pyramida v obecné rovině dává podrobný návod, jak by mělo správné stravování vypadat. Pyramida je velmi jednoduše graficky znázorněna a vychází ze současných odborných výživových doporučení.

Jak se v potravinové pyramidě zorientovat?

Potravinová pyramida Fóra zdravé výživy řadí jednotlivé potraviny podle vhodnosti ke konzumaci v rámci jednotlivých pater ve směru zleva doprava. V základně pyramidy se nachází potraviny, které bychom měli jíst pravidelně a ve větším množství. Směrem k vrcholu jsou umístěny potraviny, které můžeme konzumovat v menším množství a méně často. V samotné špičce najdete jídlo, bez kterého se snadno obejdeme a měli byste jej jíst pouze výjimečně.

Lidé, kteří se snaží přibrat, by měli volit jídlo z pravé části pyramidy, konzumovat větší porce než ti, kteří se snaží zhubnout. Poslední část pyramidy, která zahrnuje nezdravé potraviny, si nemusíte zcela odpírat, jako lidé s nadváhou, nicméně si sladké a uzeniny dopřávejte jen občas.

Mějte však na paměti, že pyramida neřeší velké extrémy ve stravování. Není vhodná pro vegetariány, ale pro běžného člověka. Ve vašem případě by měl příjem potravin převyšovat výdej energie. Jedině tak se vám podaří přibrat. Není však vhodné se přejídat, ale stravovat se pravidelně v přiměřených porcích. Tuto pyramidu můžete využít jako takový mustr, který slouží k inspiraci vašeho jídelníčku a časem si tak snadněji osvojíte základy zdravého stravování.

Tento článek čerpá z textu Pyramida FZV zveřejněného na serveru Fórum zdravé výživy.