Kalorie měřit posuvkou nejde

Kalorie, jouly. Jak se v tom mám vyznat?

Snažíte se přibrat a přemýšlíte, jak na to? Velmi důležité je vědět, co jsou kalorie a jouly. Jde o jednotky energie, které se používají pro vyjádření energetické hodnoty potravin. Sledovat by je měli nejen ti, kteří chtějí zhubnout, ale také lidé s podváhou. Co jsou to kalorie a jouly, jaký je mezi nimi rozdíl? Naučte se v nich orientovat. Lépe si tak stanovíte svůj denní příjem.

Co je to kalorie?

Kalorie je jednotka energie, která odpovídá množství tepla potřebného k tomu, aby se 1 gram vody ohřál o 1°C. To znamená, že 1 kilokalorie udává množství energie potřebné k ohřátí 1 litru vody o 1°C.

Na obalech potravin najdete údaje, které jsou uvedeny v jednotkách kilokalorie (kcal) nebo kilojouly (kJ).

Kalorie – jak se počítají?

  • 1 kcal je 4,185 kJ
  • 1 kcal (kilokalorie) = 1000 cal (kalorií) = 4185 J (joule) = 4,185 kJ (kilojoule)
  • 1 KJ (joule) = 1000 J (joule) = 239 cal (kalorií) = 0,239 kcal (kilo kalorií)

Možná to vypadá složitě, ale s kalkulačkou přepočet hravě zvládnete.

Většinou hovoříme o kaloriích, zpravidla však myslíme kilokalorie, které se uvádí častěji. Samotná kalorie je poměrně nízká jednotka. Pokud bychom chtěli spočítat denní příjem člověka v kaloriích, dostali bychom se do výše několika miliónů. Například 2. 500. 000 kalorií odpovídá hodnotě 2. 500 kilokalorií. Proto se častěji udávají právě kilokalorie nebo kilojouly.

Jaké je doporučené denní množství kalorií

Chcete-li přibrat, spočítejte si denní kalorický příjem, který ještě o něco zvyšte. Toto číslo je u každého člověka jiné. Obecně se odvíjí od výšky, hmotnosti, věku, pohlaví a také fyzické aktivity v průběhu dne.

  • Dospívající ve věku 11 – 18 let by měli denně přijímat alespoň 2 000 – 2 600 kcal
  • Ženy obecně: 2 000 – 2 400 kcal
  • Muži obecně: 2 200 – 3 000 kcal

Pokud máte fyzicky náročnou práci nebo hodně sportujete, tento příjem by měl být vyšší než je průměr. Jedině tak se vám podaří přibrat na váze.