Hrozinky pro večerní chutě

Večerní chutě – zdravě a bez výčitek

Večerní chutě na něco „dobrého“ máme čas od času všichni. Zahřešit občas může každý, obzvlášť pokud chcete přibrat, nemusíte se obávat. Na druhou stranu večerní mlsání by nemělo být pravidlem. Organismus není připravený zpracovávat v noci těžké a špatně stravitelné pokrmy. Dáme vám pár tipů, jak mlsat zdravě s ohledem na to, že potřebujete přibrat.

Chuť na něco dobrého, nuda nebo hlad?

Když máte chuť na něco malého, je to obvykle ze dvou prostých důvodů. Buď jste se pořádně nenavečeřeli a máte ještě hlad, nebo se „nudíte“ a jednou z variant, jak se zabavit, je právě něco dobrého k snědku. Odborníci poukazují na to, že večerní konzumace různých dobrot je následkem celodenní nevyvážené stravy. Často se stává, že lidé v průběhu dne jídlo zanedbávají a snaží se to dohnat večer. To je samozřejmě špatně, následuje pocit přeplněného žaludku, nafouklé břicho a bolesti.

Mlsejte, ale zdravě

Možná vás napadne, proč byste se měli hlídat, když potřebujete přibrat. Je pravda, že na vás neplatí tolik zásada „méně, je někdy více“, ale v mnoha ohledech by vaše stravování mělo být podobné, jako u lidí, kteří potřebují zhubnout.

Jestliže se nedokážete ubránit mlsání, vyhněte se vyloženě nezdravým a špatně stravitelným pokrmům, jako jsou uzeniny, tučné sýry, chipsy, oříšky, sladkosti a alkohol ve větším množství. Když dostanete na něco chuť, vezměte si jogurt (naše tělo dokáže přes noc velmi dobře zpracovat vápník), můžete sáhnout také tvarohové pomazánce a kousku chleba, nakrájejte si čerstvou zeleninu s tvarohovým dipem, skvělé je sušené ovoce. V tom je sice více cukru, ale ten vám nijak neuškodí, je to přírodní cukr a vaším cílem je přibrat, nemusíte se tedy tolik omezovat.

6 jídel denně? Proč ne

Jestliže vám větší porce nedělají dobře, rozdělte si jídlo na šest menších a udělejte si dvě večeře. Ta druhá může být třeba kolem osmé, nebo deváté hodiny právě v podobě výše uvedených potravin. A když si čas od času dopřejete něco sladkého (například kousek čokolády), rozhodně vám to neuškodí. Ovšem pouze občas.