Žena na váze přemýšlí

Udržet si váhu nemusí být snadné

Dosáhli jste vysněné hmotnosti a teď přemýšlíte, co udělat pro její udržení? Samotné přibrání je jenom polovina úspěchu. Mnoho lidí tvrdí, že je mnohem těžší si stabilní váhu udržet než se k ní dopracovat. Jestliže jste totiž museli změnit svůj životní styl, snadno propadnete starým návykům. Klíčem k úspěchu je přijmout tolik energii, aby tělo dokázalo všechnu vydat.

Vhodné stravovací návyky a aktivity

Doporučený příjem energie závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně především výše pohybové aktivity, věk, pohlaví nebo i zdravotní stav. Vždy je nutné pokrýt energii spotřebovanou bazálním metabolismem, trávícími aktivitami a pak i fyzickými aktivitami. Měli byste se pokusit udržet příjem a výdej energie v rovnováze.

Jezte šestkrát denně

Pokud si chcete udržet stabilní váhu, vsaďte na pravidelné stravovací návyky a jezte tedy přibližně šestkrát denně. Základem každého dne je snídaně, po ní následuje dopolední svačina, oběd, odpolední svačina a večeře. Jestliže máte hlad před spaním, sáhněte ještě po druhé večeři. Stravu byste měli přijímat v průběhu celého dne. Důležitý je také dostatečný pitný režim a dbejte rovněž na výběr vhodných potravin tak, aby příjem sacharidů, tuků a bílkovin byl během dne vyvážený.

Jestliže patříte mezi aktivní sportovce, nebojte se výrazně navýšit svůj příjem. Vyvážený jídelníček vám zajistí nejen pěknou postavu, ale zároveň se postará i o dostatečný příjem energie při sportu a eliminuje například slabost, únavu či pocit hladu.

Nízká hladina krevního cukru může škodit

Pozor si dejte na nízkou hladinu krevního cukru. Ta by měla být za všech okolností vyrovnaná, což vám zajistí právě vhodně sestavený jídelníček. Pokles krevního cukru se může projevit nervozitou a špatným soustředěním. Vašemu mozku tak bude chybět energie a tělo může v případě nouze sáhnout i po svalové hmotě, kterou jste tak těžce budovali a využít ji místo cukru či tuku.