Pitný režim má také malá žirafa

Pitný režim – předcházejte únavě

Pravidelný pitný režim byste rozhodně neměli zanedbávat. Dostatkem tekutin během dne se vyhnete pocitům únavy, poklesu výkonnosti a předejdete také některým nemocem, které s nedostatkem vody v organismu souvisejí. Naše tělo tvoří až ze 70 % voda, a proto je pravidelný pitný režim stejně důležitý jako vyvážený jídelníček.

Negativní důsledky špatného pitného režimu

Již 2% ztrátu tekutin z celkové hmotnosti těla na sobě můžete negativně pocítit. Jako první příznak nedostatku tekutin přichází žízeň. Dále se objevuje pokles fyzické a psychické výkonnosti, pocity slabosti či křeče nebo bolesti hlavy. Jestliže svůj organismus držíte na suchu každodenně, můžete to vést k dlouhodobé únavě nebo ke tvorbě ledvinových kamenů. Pitný režim je rovněž důležitý pro lidi, kteří se snaží zhubnout, jelikož dostatek tekutin během dne pomáhá navodit pocity sytosti.

Kolik tekutin denně přijmout

Ideálně byste měli každý den vypít alespoň 2 až 3 litry tekutin (2 litry se považují za nutné minimum). Během horkých letních dnů nebo při fyzicky náročných aktivitách se více potíte, což znamená, že je potřeba i více pít. Optimální množství závisí také na pohlaví, výšce, váze, krevním tlaku nebo na vašem zdravotním stavu. Příjem tekutin doporučujeme rozložit do celého dne.

Co patří do pitného režimu

Nejvhodnější tekutinou je voda. Může se jednat o vodu z kohoutku nebo o slabě mineralizovanou vodu s nižším obsahem sodíku a dalších minerálů. Dále jsou vhodné ovocné, bylinné, slabší černé nebo zelené čaje. Nesmíme zapomenout ani na mléko. Do pitného režimu můžeme počítat rovněž polévky, zeleninu nebo ovoce, jelikož tyto potraviny jsou z velké části tvořené právě vodou a dokážou zahnat pocit žízně.

Sladké nápoje a neředěné džusy nejsou vhodné do každodenního pitného režimu, a to ať už přibíráte nebo hubnete, jelikož obsahují velké množství jednoduchých cukrů. Do pitného režimu lze zařadit i kávu. Počítejte však s tím, že odvodňuje a na jeden její šálek by tak měla připadnout jedna sklenka čisté vody.